reklama

V Nitre precedens a prvý krát použité nepodstatné pravidlá

V sobotu deviateho mája sa v Nitre odohralo futbalové stretnutie medzi domácou Nitrou a Spartakom Trnava. Stretnutie bolo predčasne ukončené v tridsiatej minúte po tretej dymovnici, ktorá vyletela zo sektoru hostí. Bolo predčasné ukončenie zápasu tým správnym riešením? Patrí pyrotechnika na naše štadióny?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Chronoligický prehľad udalostí

  • Do Nitry zavítala početná skupina fanúšikov Trnavy, ktorá dokáže na ihriskách súperov vytvoriť svojmu tímu domácu atmosféru. Zahanbiť sa nenechali ani domáci, ktorí štadión, na slovenské pomery, slušne zaplnili.

  • V pozore je nachystaný aj delegát stretnutia, ktorý pred zápasom informuje lodivoda Spartaka, Karola Pezceho o postupe voči hosťujúcim fanúšikom v prípade výtržností. Karol Pecze po zápase: „Keď mi pred zápasom oznámil delegát, že sektor hostí bude v prípade problémov vytlačený kukláčmi, kládol som si otázku, kto si to dovolí dnes urobiť, aby bil alebo vytláčal ľudí, ktorí možno nemajú nič spoločné s konaním iných?"

  • Pred začiatkom stretnutia domáci hlásateľ varuje fanúšikov, že v prípade výtržností, použitia pyrotechniky bude zápas prerušený a ukončený.

  • Začiatok stretnutia.

  • Hrá sa svižný futbal, viacz hry má hosťujúci Spartak Trnava.

  • V ôsmej minúte prilieta na plochu za bránou zo sektoru fanúšikov Trnavy dymovnica, zápas je prerušený. Nasleduje ďalšie varovanie hlásateľa.

  • 12. minúta a zápas je prerušený na 30 minút po vhodení ďaľšej dymovnice do priestoru za bránou domácich.

  • Delegát vyzýva hosťujúcich fanúšikov na odchod zo štadióna, inak nebude zápas pokračovať. Spartakovci nevypočuli ani výzvu kapitána Doležaja a svoj sektor neopúšťajú. Na pomoc je prizvaná polícia, ktorá zásah odmieta, ten by bol neopodstanený a právne nepodložiteľný. Delegát stretnutia Ladislav Benedikovič: „Od náčelníka polície sme boli upovedomení, že fanúšikovskú skupinu by bolo nesmierne obtiažne dostať mimo areál, ba mohlo dôjsť k masakru, preto sme sa rozhodli pre dohodu a následné dohratie duelu."

  • Delegát po dohode a opätovnom varovaní fanúšikov povoľuje pokračovanie zápasu.

  • Fanúšikovia Trnavy na protest niekoľko minút nepovzbudzujú a otáčajú sa chrbtom k ihrisku.

  • 30. minúta a v priestore pod sektorom hostí pristála ďalšia dymovnica. Rozhodca Šipoš stretnutie predčasne ukončil.

Tak ako je to s pyrotechnikou?

Práve kvôli pyrotechnike bol zápas Nitry s Trnavou dva krát prerušený a následne v 30. minúte predčasne ukončený. Zákaz používania pyrotechniky aj podľa slov Benedikoviča (delegáta stretnutia) existuje v platnosti od 30. júna 2006. Ale prvý krát v histórii bol práve kvôli nej predčasne ukončený zápas. Zaujímavé je, že SFZ pritvrdilo práve pred koncom súťaže odvolávajúc sa na posledné udalosti v stretnutí Slovan Bratislava - Sparak Trnava, Vion Zlaté Moravce - Slovan Bratislava a na udalosti z Čiech, kde došlo k poraneniu mladého podávača lôpt. Zákaz pyrotechniky je dielom Slovenského futbalového zväzu odvolávajúc sa na UEFU, tá ale zákaz pyrotechniky neprikázala iba odporučila. Tomuto zákazu nepredchádzala žiadna diskusia na úrovni SFZ a fanúšikov. Pokiaľ Slovenský futbalový zväz nediskutuje s akože „chuligánmi" alebo ultras mali jeho predstavitelia konzultovať tento krok aspoň s fanklubmi, ktoré su riadne zaregistrovanými občianskými združeniami, ktoré dodržiavajú platnú legislatívu. Pretože pyrotechnika na štadióny patrí, mala by byť súčaštou tribún, nie však ihrísk. SFZ nemalo pyrotechniku bezhlavo zákazať, ale po dohode, aspoň, na úrovni fanklubov diskutovať o kompromise o jej používaní. Bezhlavé hádzanie petárd dokonca odsúdilo aj tvrdé jadro faúšikov Slovana, takže výhovorky, že kompromis nie je možný, sú a môžu byť iba ďalšou ignoráciou predstaviteľou zväzu voči fanúšikom, ktorým naše štadióny vďačia aspoň za akú-takú atmosféru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možné riešenie incidentu

Ihneď po udalostiach sa začalo medzi fanúšikmi viacerých klubov, ale najmä dotknutej Trnavy diskutovať o možných následkoch. Internetové fóra sa venovali najmä riešeniu v podobe odohratia niekoľkých stretnutí bez divákov. Podobným incidentom sa venuje aj Disciplinárny poriadok SFZ.

Príloha 2 k Disciplinárnemu poriadku SFZ

Sadzobník trestov za disciplinárne previnenie kolektívov /telovýchovné jednoty, kluby a družstvá/

1. Výtržnosti medzi divákmi, hráčmi a funkcionármi:

Hrubé urážky rozhodcov či iných orgánov, hádzanie papierov, rozbušiek, či iných predmetov na ihrisko, vniknutie divákov na hraciu plochu, pokus o inzultáciu rozhodcov, delegáta, funkcionára riadiaceho orgánu, alebo pokus o napadnutie hráča, či funkcionárov niektorého klubu a iné masové výtržnosti v areáli počas stretnutia i po ňom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trest: peňažná pokuta klubu, prípadne aj uzavretie ihriska na 1 až 3 súťažné stretnutia pre družstvo, ktorého príslušníci či priaznivci sa výtržnosti dopustili..."

Uzavretie štadióna pre verejnosť určite nie je riešením, inak frázy typu „futbal sa hrá pre divákov" strácajú na význame. Futbalový zväz stále proklamuje, že chce prilákať na štadióny viac divákov, fanúšikov a to sa podarí iba zničením „výtržností" medzi ktoré zaraďuje aj používanie pyrotechniky. To, že podobné riešenia neprinesú žiadne ovocie dokazuje záujem fanúšikov o Artmediu, či tím Dubnice, Košíc, atď. Práve naopak, najvyššiu návštevnosť zaznamenávajú práve štadióny „s výtržníkmi"- Tehelné pole, ŠAM, či štadión DAC-u. Nie je možné donekonečna všetko zakazovať, je potrebné zamyslieť sa nad vzniknutou situáciou a riešiť ju nie len na pôde SFZ, ale do procesu zahrnúť aj fanúšikov. Zaujímavé by bolo riešenie, keby sa súčasťou Futbalového zväzu alebo jeho „poradným" orgánom stali aj zástupcovia fanklubov, ktorý by mohli nastolovať a pomáhať riešiť podobné situácie. Je potrebné si uvedomiť, že tak ako členovia Slovenského futbalového zväzu, hráči jednotlivých klubov, ale aj ich majitelia sa raz pominú, jediný kto sa nezmení a vždy bude stáť pri svojom klube je jeho verný fanúšik.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predčasné ukončenie stretnutia a kolektívna vina

Po opakovaných výtržnostiach má rozhodca možnosť futbalové stretnutie prerušiť, resp. predčasne ukončiť. Tu sa nám natíska otázka, či tru kusy pyrotechniky vhodené, nie na ihrisko, ale na plochu za bránou, ktorá nie je široká jeden meter, ale kopíruje oblúk atletického oválu a tak nehrozí bezprostredné ohrozenie aktérov hry sú dostatočným dôvodom na podobný krok. Na druhej strane aj keď som zástancom pyrotechniky, tá patrí iba na tribúny a do rúk kompetentných.

Druhou stranou mince predčasného ukončenia zápasu je kolektívna vina. Previnilí fanúšikovia nemôžu byť označovaní za výtržníkov, to by muselo byť na štadióne použitých niekoľko stoviek dymovníc. Za nerozvážnosť dvoch, troch bolo potrestaných nikoľko tisíc fanúšikov, ktorí si nemohli vychutnať vystúpenie svojich chlapcov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cieľ asi splnený

Predčasné ukončenie zápasu v Nitre malo byť precedensom, čo sa potvrdilo aj v nedeľňajšom stretnutí medzi Žilinou a Slovanom Bratislava, kde fanúšikovia, zrejme zo strachu, pyrotechniku nepoužili. A vedenie SFZ môže byť spokojné s tým, že ultras scéna na Slovensku nedosahuje ani zdaleka takých rozmerov ako na Bakláne, či v Taliansku. Zastrašenie v podobe precedensu však určite nebude platiť donekonečna, proti nezmyselnému vyháňaniu zo štadiónov začali pomaly protestovať dotknutí fanúšikovia Trnavy a úvodné strany svojich stránok venovali heslu: „Nedajme sa vyhnať z tribún!"

Stanislav Baška

Stanislav Baška

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som, kto som, ale žijem podľa jednej pravdy: "život je najhorší profesor, nikdy nepovie vopred z čoho ťa vyskúša." Zoznam autorových rubrík:  VysvetlenieŠportSúkromnéPolitika- ako to vidím ja

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu